Governors

Slideshow

Governance Arrangements Easingwold Community Primary School

The remit of the Governing Board is to:

Ensure clarity of vision, ethos and strategic direction
Hold the Headteacher to account for the educational performance of the school and its pupils, and the performance management of staff.
Oversee the financial performance of the school and make sure its money is well spent.

 

The Board has delegated some of its functions to two main Committees; the School Improvement Committee and Resources Committees.  There are also statutorily required Committees as follows: Pupil Discipline Committee, Staff Discipline Committee, Staff Discipline Appeals Committee and Complaints Panel. The Terms of Reference for these Committees are below.

The Governing Board is comprised of 12 Governors as follows:

a. Three parent governors;

b. One Local Authority governor;

c. One staff governor;

d. Headteacher;

e. Six co-opted governors.

Meet Our Governors: 

Name:  David Linsley

Type of Governor: Parent Governor

Term of Office Start Date: 08/02/2018        

Term of Office End Date: 07/02/2022

Name: Vicky Bramma

Type of Governor: Co-opted

Term of Office Start Date: 9/10/2015      

Term of Office End Date: 08/10/2019

Name: Vickie Clegg

Type of Governor:  Parent Governor     

Term of Office Start Date: 09/12/2015   

Term of Office End Date: 08/12/2019

Name: Alison Cottrell

Type of Governor: Staff Governor

Term of Office Start Date: 9/9/2014        

Term of Office End Date: 08/09/2018

Name: Claire Gibson

Type of Governor: Parent Governor                    

Term of Office Start Date: 26/09/2018     

Term of Office End Date: 25/09/2018

Name: Jason Lynam (Chair of Governors)

Type of Governor: Parent Governor      

Term of Office Start Date: 25/6/2013      

Term of Office End Date: 24/06/2017

Name: Andrew Neville-Smith

Type of Governor: Co-opted

Term of Office Start Date: 9/7/2015        

Term of Office End Date: 08/07/2019

Name: Mr C Pearce

Type of Governor: Headteacher                              

Term of Office Start Date: 1/09/2017 

Term of Office End Date: N/A

Name: Natalie McMillan

Type of Governor: Co-opted     

Term of Office Start Date: 9/7/2015        

Term of Office End Date: 08/07/2019

Chair of Governors: Jason Lynam

Vice Chair of Governors: Natalie McMillian

 

 

Our Committees:

To improve communication and increase transparency of decision making, in September 2017 we abolished committees in favour of more regular Full Governing Body meetings. This has resulted in improved information sharing and a greater collective knowledge of the school's needs.

Click on the link below to see Governor's attendance for 2016-2017

Click below for the minutes of Governor's meetings

Click below to read our latest Governor newsletters